Podsumowanie roku to fajny zwyczaj, o ile jest rachunkiem na Twój użytek i pokazuje rzeczywisty obraz Twojej drogi. Gorzej, jeśli stanowi konkurs świadectw w gronie klientów, partnerów i konkurencji.

Kiedy podsumowanie służy porównaniu z innymi, określaniu swojej wartości za pomocą osiągnięć, świat jawi się jako pełna zagrożeń dżungla. Wtedy masz poczucie straty, zawodu, niewystarczalności. Nadchodzący rok staje się wyzwaniem, presją na jeszcze lepszy wynik. Brak w tym przyjemności, brak w tym Ciebie. Dokąd Cię to zaprowadzi?

Podsumowanie robione na własny użytek jest trochę gorzkie, trochę słodkie. Potrafisz docenić swoje osiągnięcia, wyciągać wnioski z poplątanych ścieżek i z jeszcze większą otwartością przyjmować zmianę trajektorii, dostrzegać w niej szanse. Wtedy odczuwasz dumę, radość, satysfakcję. Wiesz, czym się zajmiesz, jak tylko ucichnie świąteczne echo i przebierasz nóżkami, by się za to z zapałem zabrać. Ciekawi Cię, co przyniosą kolejne miesiące, masz na to gotowość. Co robisz, by osiągnąć taki stan?

Działanie na biznesowy efekt bez odczuwania w tym radości, jest niekończącym się spełnianiem obowiązku. Natomiast radość bez efektów może być imprezą życia, lecz trudno wtedy mówić o biznesie. Satysfakcja pojawia się wtedy, gdy to, co robisz przynosi biznesowe efekty i jednocześnie odnajdujesz w tym frajdę.

Kiedy chcesz tak wiele dać innym ludziom, kiedy tak bardzo wierzysz w to, że możesz zmieniać świat i dokładasz starań, by swoje pomysły wcielić w życie, możesz zapomnieć o sobie, o tym, co ważne w Twoim, podkreślam TWOIM, życiu. Masz je tylko jedno. Bądź superbohaterką/ superbohaterem, ale zadbanym. Im bardziej świat Cię potrzebuje, tym większą staranność przykładaj do zadbania o siebie, bo bez tego osłabniesz, znikniesz i niczego nie zmienisz.

W zadbaniu mieści się:

  • Zaspokajanie swoich potrzeb. By to zrobić nie musisz iść po trupach. Zacznij od tego, by dowiedzieć się jakie one są, by je zauważać.
  • Znajomość swoich granic i umiejętność ich chronienia. Asertywność jest umiejętnością, możesz ją wyćwiczyć.
  • Bliskość. Potrzebujesz dobrych ludzi wokół siebie. Budowanie relacji trwa a utrzymywanie ich wymaga uwagi, energii, czasu. Znajdź je i znajdź właściwych ludzi.
  • Zdrowie, które składa się z różnych sfer: mentalnej, fizycznej, emocjonalnej, społecznej, duchowej. Zastanów się, która z nich woła o Twoją uwagę… może już nie woła…
  • Marzenia, bo one uskrzydlają, pozwalają zrobić pierwszy krok w świat, którego jeszcze nie ma, a który możesz stworzyć.  

Jak dbasz o siebie na co dzień?

Przełom roku bywa chaotyczny, może być trudno złapać to, co ważne. Dlatego życzę Ci odnalezienia chwili dla siebie, w której odkryjesz, co jest dla Ciebie ważne i jak możesz o to zadbać, jak możesz zadbać o siebie. Życzę Ci także w nowym roku mnóstwa satysfakcji z tego jak działasz, by zmieniać świat.