Monika Sowińska 10 października, 2022 0 Comments

Niecierpliwość jest częstą przyczyną kłopotów startupera. Widać to zwłaszcza w relacjach. Poczucie niezrozumienia i działanie w pojedynkę pomimo zespołu, nieuchronnie prowadzi do osamotnienia. Dla współpracowników to powód do poczucia odrzucenia, a skoro nie jestem potrzebny albo wciąż robię coś źle, to tracę motywację do pracy i ostatecznie z niej uciekam. Dla założyciela to kolejny kłopot pod nazwą – rotacja i pracy robi się jeszcze więcej.

„- Jak mnie to denerwuje, że muszę tyle czekać! Na co tu czekać? Jak to jest taka mała rzecz. Przecież to można zrobić przy okazji.
– A co czujesz jak to nie jest zrobione?
– Jestem zła, bo muszę o tym pamiętać.
– Musisz?
– No nie muszę, bo to on ma zrobić, ale to mi siedzi w głowie, że nie jest zrobione i w dodatku takie proste, więc się wkurzam. Zła jestem na niego, że nie zrobił…  
– Niecierpliwisz się?
– O! Baaardzo… Strasznie jestem niecierpliwa.
– A jak on nie zrobi, to co się dzieje z tym zadaniem?
– Acha…. No tak… presję czuję, żeby to było zrobione. Bo jak nie zrobi, to czasem sama to robię. Wolę sama niż czekać i znowu prosić…”

Znasz to? Tak wygląda fragment mojej rozmowy z klientką.
Problemy wynikające z niecierpliwości mogą dotyczyć prowadzenia zespołu, ale również innych biznesowych działań. Niecierpliwi często podejmują pochopne decyzje. Nie trudno domyślić się, że ich konsekwencje to kolejne sprawy do załatwienia, kolejne zadania. Wieczne zabieganie? Może to właśnie Twój przypadek.

Cierpliwości można się nauczyć. Pierwszym krokiem jednak jest uświadomienie sobie, jakie są konsekwencje tego, że nie wytrzymujesz napięcia. A potem poszukanie jego źródła.
Może jesteś ekspertem i pewne kwestie przychodzą Ci łatwiej niż tym, którzy dopiero się uczą.
Może odznaczasz się sprawniejszym intelektem, przez co szybciej dostrzegasz to, co dla innych jest nieodkryte.
A może działanie jest Twoją naturą, podczas, gdy ktoś inny potrzebuje najpierw planu i namysłu.
Warto też zwrócić uwagę na własne priorytety. Czy na pewno się ich trzymasz, czy czasem nie uciekasz w to, co znane i łatwiejsze? To ważne, zwłaszcza gdy zmienia się Twoja rola w biznesie.

Znajomość przyczyn daje Ci wgląd w Twoje działania. Z czasem podejmujesz je mniej automatycznie, z większą uwagą, bardziej celowo. Wypracowujesz nowe nawyki, zmieniasz sposób pracy, co przekłada się także na sposób pracy zespołu i organizację zadań w Twoim biznesie. Łatwiej Ci zmieniać świat i z pewnością robisz to z większym spokojem.

Zatem… Co najbardziej Cię niecierpliwi?