Przedsiębiorczość kobiet jest potrzebna we współczesnym świecie, bo kompetencje określane jako wysoko rozwinięte u kobiet są kompetencjami, które – wg ekspertów – stanowią antidotum na kryzysy. Mowa tu m.in. o komunikatywności, empatii, uważności, intuicji, współpracy i procesowym podejściu do zagadnień.

Kłopot w tym, że największą przeszkodą na drodze do przedsiębiorczości stają kobietom ich własne zaniżone poczucie własnej wartości, brak wiary w swoje możliwości, brak pewności siebie. Często czują się tak nie tylko kobiety stawiające pierwsze kroki w biznesie, ale także przedsiębiorczynie z sukcesami na koncie.

Przyczyny te wybrzmiewają zarówno w niezależnych badaniach, jak i w moich obserwacjach, w codziennej pracy. Przedsiębiorcze kobiety pracują nad zobaczeniem, uznaniem i poczuciem tego, co w nich silne i dzięki czemu rozwijają swoje biznesy, społeczności, rodziny i siebie same, choć zupełnie tego nie dostrzegają.

Dlatego w tym tygodniu podpowiadam kobietom co robić, by poczuć swoje Przedsiębiorcze Skrzydła. Dzięki tym skrzydłom kobiety mogą zmieniać świat. Kroki:

1. Wróć do siebie.

2. Przeanalizuj co więzi Twoją przedsiębiorczość a co ją uwalnia i wspiera?

3. Karm swoje skrzydła!  

4. Wypracuj własny sposób działania, w oparciu o to, co odkryłaś w poprzednich trzech krokach. Działaj!

Ad.1. Wróć do siebie.

Kobiety są mistrzyniami w myśleniu o innych i działaniu na ich rzecz. O sobie często zapominają. Dlatego proponuję im, by najpierw wróciły do siebie, skierowały uwagę na siebie. Jedno z najtrudniejszych pytań, jakie stawiam przed kobietami brzmi:

Czego dla siebie (tak, dla siebie!) chcesz?

Od tego zaczyna się podróż do tego, co w ich życiu ważne, co nadaje sens ich działaniom. Odkrywanie wartości, którymi kierują się w działaniach buduje więź z tym, co robią. Odnajdują w tym źródło motywacji, siły, energii i nastawienia do trudności.

Zdarza się i tak, że w naszej rozmowie, kobiety uświadamiają sobie, że funkcjonują w biznesie i nie tylko – w oderwaniu od własnych marzeń i potrzeb, że tkwią w klatce. To bardzo dobrze, bo to pierwszy krok do zmiany. Zatem…

Czego dla siebie chcesz, Kobieto?

Ad.2. Co więzi Twoją przedsiębiorczość a co ją wspiera?

Trafiają do mnie kobiety, które mówią „robię tyle rzeczy, ludzie mówią mi, że jestem ogarnięta, mam wyniki, lubię to, ale…  nie czuję się przedsiębiorcza„. Może jesteś w podobnej sytuacji… Pierwszym krokiem wtedy jest uświadomienie sobie, jakie niewidzialne więzy wstrzymują Twoją przedsiębiorczość.

Najczęściej są nimi stereotypy. Nasiąkamy nimi, kiedy są obecne w środowisku, w którym dorastamy a potem pracujemy, często przebywamy. Nawet jeśli bawiłaś się klockami, samochodami, to jednak wzór kobiecości wyniosłaś inny niż ten, którego chcesz w swoim życiu. Wystarczy przypomnieć sobie jak zachowywały się kobiety w Twoim otoczeniu i co o nich mówiono.

Dlatego kobiecy świat nadal pełen jest obowiązków, powinności, posługi i istnienia dla innych. Kobieta opiekunka – ciepła, życzliwa, pomocna. Czy będąc w takiej roli, można postawić swoje warunki i oczekiwać ich spełnienia? Ty się zastanów, a ja powiem: MOŻNA! 🙂

Do tego jeszcze dochodzą przekonania nt pieniędzy, biznesu, pracy. Trudno rozwijać biznes, kiedy nosisz w sobie przekonanie, że się do tego nie nadajesz. Nosisz je często wbrew ewidentnym dowodom na to, że jesteś w tym świetna. Tyle, że wtedy masz okresy osiągnięć przeplatane z okresami odstawienia biznesu na inny tor, gdy do głosu dochodzi lęk i niepewność wywołane przez przekonanie. Warto się z nim skonfrontować.

Przedsiębiorczość Kobiet jest niemal naturalna. Na co dzień organizują wiele różnych obszarów życia swojego, swoich bliskich, społeczności, w których funkcjonują. Wspierają innych ludzi, godzą wiele życiowych ról. Na wszystkie znajdują czas, we wszystkie są zaangażowane. Niestety często nie dostrzegają swoich atutów, swoich umiejętności, wypracowanych już latami sposobów na równoczesne działanie na wielu frontach.

Te sposoby, atuty, supermoce, łatwość w czymś – koniecznie wylistuj, poproś innych o wskazanie i poprzyglądaj się temu, bo znajdziesz tam mnóstwo skarbów, których nie byłaś świadoma. A one karmią Twoje Przedsiębiorcze Skrzydła.

Ad.3. Karm swoje skrzydła!

Jakiś czas temu w ciągu pięciu dni odbyłam sesje z około 20 przedsiębiorczymi kobietami. Ta intensywność pozwoliła mi zobaczyć jak w soczewce ich siłę, świetną organizację, oddanie innym i mnóstwo sukcesów na wielu różnych polach – od biznesowych, przez społeczne, po prywatne. Wspaniałe kobiety. Z tym, że wszystkie, naprawdę wszystkie, bez poczucia własnej wartości, zalęknione, nieporadne, z syndromem oszustki, niedostrzegające całej swojej fantastycznej pracy, drogi i osiągnięć.

Wiele różnych badań i raportów potwierdza, że jest to obecnie największa bolączka, hamująca przedsiębiorczość kobiet. Dlatego dziś, w dniu święta kobiecości, zachęcam Cię, Kobieto – karm swoje przedsiębiorcze skrzydła i podaję prosty przepis:

  • Zwróć uwagę jakich słów używasz:
    Chcę/ Mogę/ Robię vs Muszę/ Trzeba/Powinnam
    Kiedy chcesz coś zrobić, rośnie Twoja MOTYWACJA, kiedy musisz – maleje.
  • Czy na pewno znasz swoje osiągnięcia, ogrom wiedzy, wszystkie umiejętności, bezcenne doświadczenia i własne, wyjątkowe talenty? Zachęcam Cię do zrobienia listy. Kiedy czarno na białym zobaczysz to bogactwo, którym dysponujesz, wzrośnie Twoja PEWNOŚĆ SIEBIE.
  • Doceniaj się! Innych też, lecz nie zapominaj przy tym o sobie. Świętuj swoje sukcesy, bo to sposób, by je zapamiętać, utrwalić. Kiedy znasz swoje atuty i swoje sukcesy, doceniasz się za nie – budujesz POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI.
  • WIARA WE WŁASNE MOŻLIWOŚCI rośnie, kiedy rozwijasz się. Warto więc zmieniać, próbować, testować, robić pierwsze kroki, poznawać, przekonywać się, zaciekawiać… wychodzić nawet, gdy straszno i wygodniej jest w kąciku.
  • SPRAWCZOŚĆ rośnie wraz ze wzrostem pewności siebie, poczucia własnej wartości i zaufania do siebie. Zwróć przy tym uwagę na to, w co angażujesz swoje siły. Jeśli są to sprawy, na które nie masz wpływu – nie będzie sukcesu lecz zmęczenie i rozczarowanie. Sprawczość wzrośnie, gdy oddasz się czemuś, na co masz wpływ a zajmowanie się tym daje Ci satysfakcję.  

Gdyby miała to być tylko jedna, najważniejsza rada, powiedziałabym – doceniaj się równie mocno, jak doceniasz innych, karm swoje Skrzydła!

Ad.4. Stwórz własny sposób działania.

Tydzień temu podczas Thursday Gathering w Venture Cafe Warsaw mówiłam o wyzwaniach, jakie współcześnie stoją przed przedsiębiorczymi kobietami oraz o tym, jak sobie z tymi wyzwaniami radzić. W skondensowany sposób podałam przepis na zbudowanie poczucia przedsiębiorczości w sobie i własnego sposobu na prowadzenie biznesu i innych pozabiznesowych aktywności. Clou polega na tym, by dobrze siebie znać i zbudować własny model przedsiębiorczości w oparciu o tę wiedzę, w zgodzie ze sobą oraz z uwagą na potrzeby biznesu.

coaching przedsiębiorczości

Znajdowanie swojego sposobu, to proces. Kroczenie tą drogą, potykanie się, wprowadzanie zmian i na nowo próbowanie, wcale nie jest kobietom obce. Różnica polega na tym, że zwykle w tej drodze towarzyszysz innym, KOBIETO – przyjaciółkom, dzieciom, partnerowi, podopiecznym, współpracownikom… Teraz jest czas na Ciebie. Teraz to Ty poznawaj
co jest Twoją siłą a co słabością,
co Ci służy a co wstrzymuje,
kto Cię wspiera a kto przeszkadza,
kiedy lecisz a kiedy się mozolisz,
czego chcesz dla siebie a czego na pewno nie…
Składaj elementy, testuj, wymieniaj, kompletuj.

Teraz buduj własną przedsiębiorczość. Po to, by mieć siły i czuć satysfakcję z tego, że chcesz i możesz zmieniać świat. A nie, że jakoś tak Ci wychodzi ale nie czujesz wagi tego ani radości.
Teraz karm skrzydła, swoje własne, z takim samym zaangażowaniem, co skrzydła innych.
Teraz jesteś bardzo potrzebna współczesnemu, niestabilnemu światu.
Teraz jest Twój czas, Kobieto.


A jeśli czujesz, że przydałoby Ci się w tym procesie wsparcie, to wystarczy, że zapiszesz się na wstępną konsultację do mnie (link w komentarzu) a wspólnie sprawdzimy w jakim stanie są Twoje Przedsiębiorcze Skrzydła i co możemy razem zrobić, by je wzmocnić. Zapraszam. 🙂

UMÓW SIĘ