wsparcie na start biznesu

Kiedy podążasz drogą przedsiębiorczości, możesz czuć się samotnie. Być sobie sterem, żeglarzem, okrętem  jest wspaniale, ale na dłuższą metę okazuje się, że zbyt wielki to ciężar a nawet jeśli nie, to dobrze jest podzielić z kimś smutki i radości, poinspirowac się wzajemnie, sprawdzić jak wyglądają Twoje pomysły z innej perspektywy. W tym celu potrzebujesz zbudować sobie grupę wsparcia. Z kogo będzie się ona składać i jak często po to wsparcie na start biznesu i potem będziesz sięgać – zależy wyłącznie od Ciebie. Oto możliwości.

Jak bliscy wspierają start biznesu?

Miewasz wątpliwości czy w swojej przedsiębiorczości idziesz dobrą drogą?
Z kim wtedy rozmawiasz? Z żoną? Z chłopakiem? Z przyjaciółką?

Jeśli są Ci przychylni, to masz spore wsparcie. Jak z niego korzystasz?

Początkujący Przedsiębiorca na ogół nie korzysta ze wsparcia w ogóle. Prawdopodobnie działasz w pojedynkę a w najtrudniejszych sytuacjach nie rozmawiasz z bliskimi, bo
 troszczysz się o ich spokój,
 wspierasz ich jak super bohater,
 nie oczekujesz od nich niczego,
 nie prosisz o pomoc,
 uważasz, że Cię nie zrozumieją,
 uważasz, że nie znają się na (Twoim) biznesie,
 uważasz, że sam-a sobie poradzi,
 że to tylko Twoja sprawa.

Jeśli to w jakimś stopniu Twój przypadek, uważaj, bo dojdzie do takiej sytuacji, jak u mojej klientki. Prowadząc sklep internetowy nie rozmawiała o swoich kłopotach z mężem – finansistą. Denerwowała się, że piękny sklep, świetne produkty a sprzedaży brak. Jej działania toczyły się wokół takich kwestii jak: estetyka, funkcjonalności, produkt, marka a sprzedaż, rentowność przedsięwzięcia i finanse pokrywał kurz. Nigdy nie zastanowiła się ile ma z tego sklepu mieć zysku, w jakim czasie. Zatem nie mogła ustalić sensownego planu na żadne w zasadzie działanie biznesowe.

W procesie, który z nią prowadziłam, odkryła jak ogromny skarb ma w domu i że w ogóle z niego nie korzysta. Otwarta rozmowa z mężem i ustalenie konkretnych kroków popchnęło jej działania na inne tory i wyniosło biznes na wyższy poziom. Poczuła więc grunt pod nogami i lekkość w aktywności, bo ze świadomością, że ma duże wsparcie.

Nie każdy ma jednak w domu eksperta. Jeśli znasz film „Erin Brocovich”, to wiesz, że zaopiekowanie się dziećmi, przejęcie domowych obowiązków na czas wytężonej pracy, to także duże wsparcie. Ważne, że jest ktoś, na kim możesz polegać.

Zastanów się więc w czym mogą wesprzeć Cię Twoi bliscy i czy na pewno w niczym. A jeśli na pewno nie bliscy, to może ktoś inny – znajomy, sąsiadka, koleżanka…

Zewnętrzne wsparcie na start biznesu

Jako Początkujący Przedsiębiorca na ogół stawiasz na twarde kompetencje. Twoje wsparcie to najczęściej kursy, szkolenia i webinary. Inaczej mówiąc – uczysz się i uczysz wciąż nowych rzeczy, czasem sprawdzasz tę wiedzę w praktyce, czasem nawet nabywasz nowych umiejętności.

Kiedy jednak okazuje się, że nie potrafisz tej wiedzy zastosować – biegniesz do doradcy, by trochę „za Ciebie” podjął decyzję, zrobił, ułożył. Czy to pomaga? Czasem tak. A jeśli nadal nie?

Wtedy przydałby się mentor lub coach a najlepiej dwa w jednym. Ktoś, kto pomoże Ci zrozumieć  na czym swój biznes opierasz, czego Ci brakuje, by sprawnie funkcjonował, a jeśli trzeba, wskazał dobre praktyki, pomógł wypracować rozwiązania.

Istnieją inkubatory przedsiębiorczości, programy rozwojowe dla startupów itp. inicjatywy. Znajdziesz tam wszystko w jednym cyklu – i wiedzę, i doradcę, i mentora, który nawet może być coachem. To bardzo dobre rozwiązanie, o ile trafisz do odpowiedniego dla Ciebie programu, będziesz w stanie intensywnie korzystać ze wsparcia w trakcie jego trwania (na ogół do 6 miesięcy maksymanie) i spełnisz warunki uczestnictwa. Mogą nimi być wiek, rejestracja JDG, lata prowadzenia firmy, branża itp, itd. w zależności od programu.

Kiedy samodzielnie zatrudniasz mentora/ mentor-coacha –
samodzielnie wybierasz spośród dostępnych na rynku,
w branży, która Ciebie interesuje,
pracujesz z nim we własnym tempie,
otrzymujesz i wiedzę, i mentora, który wspiera Twoje wybory,
masz to wsparcie tak długo jak potrzebujesz,
nie musisz być przed 30-tką czy po 50-tce,
moment rejestracji działalności zależy od Ciebie,
stopień przygotowania do prowadzenia biznesu jest taki, na jakim jesteś.

Jeśli chcesz skorzystać z takiego wsparcia, zapraszam Cię do siebie.

https://coachprzedsiebiorczych.pl/kalendarz/UMÓW SIĘ

Współpraca jako wsparcie na start biznesu

Wsparcie to także współpraca, wymiana.
To ludzie, którzy
robią to, co Ty,
robią to, co Ty ale inaczej, 
mają usługi/ produkty uzupełniające do Twojej oferty,
po prostu działają w Twojej branży, ona Was łączy.

Współpraca z tymi osobami to:
wymiana wiedzy, więc nie czujesz się samotnie,
dostęp do bieżących informacji dotyczących Twojego biznesu,
wzajemna inspiracja,
rywalizacja, przez co podnosisz jakość swoich usług,
rozwój,
wpływ na branżę,
zdobywanie nowych klientów,
poszerzanie oferty.

wsparcie w biznesie

Wsparcie w Twoim biznesie to także partnerstwa, które możesz zawierać z tymi, co skupiają Twoich potencjalnych klientów, Twoją grupę docelową. Najprostszy przykład to dietetyk współpracujący z klubem fitness albo architekt wnętrz z dystrybutorem wyposażenia wnętrz.

Pamiętaj także o specjalistach, którzy są niezbędni do płynnego prowadzenia Twojego biznesu. Księgowy, prawnik, grafik, strateg, specjalista www, asystent – to przykłady osób, bez których trudno współcześnie budować prosperujący biznes.

Grupę wsparcia stanowią także kluby biznesowe zrzeszające ludzi różnych branż i profesji po to, by wspierali się wzajemnie – uczyli, a przede wszystkim rekomendowali usługi swojego klubowego koleżeństwa, przynosili nowych klientów i kontakty niezbędne do prowadzenia biznesu.

Współcześnie modne są także spotkania mastermind – miejsca, w których możesz się wygadać, poradzić, sprawdzić opinię o swoim pomyśle zanim zaczniesz testować go na rynku, dostać informację zwrotną zarówno od osób bardziej doświadczonych, jak i będących w podobnej sytuacji.

Mastermindy i kluby biznesowe pomagają także wyznaczyć rytm Twoim działaniom, Twoja aktywność w nich opiera się na Twoim zobowiązaniu do konkretnych działań. Zawsze też pozostają grupy tematyczne na portalach społecznościowych, gdzie możesz po prostu wygadać się, poprosić o wsparcie, sprawdzić jak mają inni w podobnej do Twojej sytuacji.

Tyle możliwości!

Zespół – wewnętrzne wsparcie na start biznesu

Czymże jest wsparcie w biznesie, jeśli nie współpraca w zespole.

Kiedy bardzo szybko rozwijasz własny biznes, potrzebujesz wciąż nowych rąk (i głów!) do pracy. Nie jesteś w stanie robić wszystkiego w pojedynkę. Wtedy zastanawiasz się nad zbudowaniem lub powiększeniem zespołu.

Jak to zrobić dobrze? Na co zwrócić uwagę?

Na pewno na kompetencje, osobowość, motywację, plany rozwojowe i inne oczekiwania kandydata. Dlatego warto szczerze komunikować od początku o swojej sytuacji i propozycji z nią związanej. W zależności od tego, kogo poszukujesz, masz do dyspozycji także różne sposoby docierania do właściwych kandydatów – od ogłoszeń o pracy, przez agencje aż po własne kontakty, z wykorzystaniem mediów społecznościowych.

Temat zespołu jest ogromny, więc opiszę go dokładniej w innym miejscu. A jeśli masz w tej kwestii jakieś wyzwania – skontaktuj sie ze mną. Chętnie podzielę się swoim ponad 15-letnim doświadczeniem w prowadzeniu różnorodnych zespołów.

Narzędzia wspierające prowadzenie biznesu

W tym artykule piszę o różnych aspektach wspierania w biznesie w wymiarze ludzkim. Namawiam, byś poszukała/ poszukał, Początkujący Przedsiębiorco, ludzi, którzy będą wspierać Twoje przedsięwzięcia i Ciebie na różne sposoby. Jest ich wiele. Jeśli znasz siebie, wiesz co jest Twoją słabością, w jakim środowisku czujesz się najlepiej – z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego.

Wspierają nas jednak nie tylko ludzie, ale także narzędzia, technologia, automatyzacja. Żyjemy w czasach, kiedy mamy ich pod dostatkiem, pojawiają się wciąż nowe i coraz lepsze. Grzechem byłoby z tego nie skorzystać. Nie tylko w czasie urlopu, ale także w codziennej pracy, by ją ułatwić, uprościć, zdjąć z przedsiębiorczych barków tyle, ile się da. Mam nadzieję, że bierzesz to pod uwagę.

O narzędziach usprawniających prowadzenie biznesu online właśnie piszę artykuł dla portalu MamoPracuj.pl, więc wkrótce podlinkuję tu tę publikację.

Tymczasem zachęcam Cię do zbudowania własnej grupy wsparcia. Jest ona niezbędna zwłaszcza na początku, gdy mozolisz się w pojedynkę nad każdym kolejnym etapem budowania swojego biznesu. Sprawdź o ile łatwiej Ci będzie ze wsparciem. A jeśli chcesz, bym to ja pomogła Ci zmienić Twój pomysł/ wizję/ ideę w realny biznes – umów się na wstępną bezpłatną konsultację i sprawdź, co mogę dla Ciebie zrobić.  Zapraszam! 🙂

https://coachprzedsiebiorczych.pl/kalendarz/UMÓW SIĘ