Mazovian Startup to program akceleracyjny wspierający rozwój innowacji na Mazowszu. W organizacji konkursu Województwo Mazowieckie wspierane jest przez Youth Business Poland (YBP). A ja z tymi fantastycznymi ludźmi współpracuję od kilku lat i kolejny raz jestem mentorką w programie, o którym mowa.

Obszary specjalizacji, w które wpisują się odpowiedzialne społecznie projekty startujące w tegorocznym Mazovian Startup to:
Bezpieczna żywność.
Wysoka jakość życia.
Nowoczesny ekosystem biznesowy.
Inteligentne systemy w przemyśle i infrastrukturze.
Inaczej mówiąc, wszystko to, co zbliża nas do świata, w jakim będziemy żyć już za kilka lat.

Ze 130 zespołów zgłoszonych w tym roku do konkursu, 12 znalazło się w finale, a The Alternation zdobyło 3. miejsce. Stefania Włostowska i Veronika Pawlak – twórczynie The Alternation to moje podopieczne. Dywan w moim domu okazał się wystarczająco dobrą sceną, by przetrenować pierwszy w ich życiu pitch deck. 😉 Najważniejszy jednak jest fakt, że komisja doceniła to, jak dziewczyny zmieniają świat.


Wg badań 87% odpadów tekstylnych zamiast do ponownego użycia trafia do utylizacji, zostaje spalone lub zakopane pod ziemią. Na szczęście wykazujemy coraz większe zainteresowanie biznesami cyrkularnymi. Coraz chętniej też decydujemy się na zakup wyższej jakości ubrań.

The  Alternation tworzy ponadczasową odzież z odpadów tekstylnych. Stosuje tkaniny naturalne, takie jak wełna, bawełna czy len. Koniecznie sprawdź na ich stronie (link w komentarzu) cały proces produkcyjny. Na profilu LinIn znajdziesz też wywiady dla Vogue, FationBiznes, Glamour, w których opowiadają o swojej misji.

Kiedy już dobrze je poznasz – zastanowisz się, zanim kupisz kolejne świąteczne ubranie z sieciówki. Jeśli naprawdę czegoś potrzebujesz, znajdź wełnianą sukienkę, dziergany na nowo top lub bestsellerową marynarkę w sklepie The Alternation i zmieniaj świat razem z Verą i Stefą.

Na koniec warto też podkreślić, że bez względu na to ile osób wspiera startup, to jednak founderzy są tymi, którzy dźwigają ostateczne brzemię decyzji, wyborów, zrobionych w przód lub zawróconych kroków. To oni mają pomysł na zmianę świata a wraz z nim odwagę i rozsądek. To oni wybierają ze wszystkich możliwości i wsparć te konkretne nitki, które splatają razem w sukces. To oni są bohaterami, to im należą się gratulacje i wszystkie achy i ochy. Nie zapominaj o tym słysząc wszystkich ojców i matki sukcesu. 😉