coaching przedsiębiorczości

Przedsiębiorczość na ogół jest opisywana jako zjawisko ekonomiczne, rynkowe czy społeczne. Dla mnie ciekawsze jest spojrzenie przez pryzmat człowieka i tego, jak realizuje swoje zamierzenia. Co takiego masz w sobie Początkujący Przedsiębiorco, StartUperko, że tak właśnie Cię określamy, że patrzymy na Ciebie z podziwem? Co trzeba w sobie wykształcić, by być jak Ty? Dlatego pokusiłam się o wyróżnienie konkretnych cech sposobu działania określanego jako przedsiębiorczość.

  1. Chęć i zdolność do działania z własnej inicjatywy.

Właśnie, „działania”! Pierwsza rzecz, to, niewątpliwie podejmujesz aktywność, chcesz i podejmujesz działania z własnej inicjatywy, może czasem z czyjejś inspiracji ale zawsze z własnej woli. Dzięki działaniu oczywiście dokonujesz zmian, czyli pomagasz słabszym, zaspokajasz potrzeby, poprawiasz komfort życia, upiększasz, zyskujesz …

  1. Zdolność obserwacji i zauważania rzeczy wymagających zmian.

Zanim jednak zaczniesz coś robić, musisz wiedzieć co chcesz zrobić i po co, a to bierze się z obserwacji. To Twoja domena. Zawsze dostrzegasz potrzeby, luki, dysfunkcje i okazje.

  1. Aktywny, poszukujący rozwiązań umysł.

Szukasz więc sposobu, by zmienić na lepsze, wygodniejsze, łatwiejsze, by usprawnić, umilić, zwiększyć korzyści. Innowacje to Twój żywioł, bo zwykle znajdujesz nowe zastosowania dla tego, co znane. Bywa także, że realizujesz pomysł wizjonera lub po prostu nim zostajesz, bo nie cofniesz się przed niczym, jeśli tylko potrzebne jest rozwiązanie.

  1. Umiejętność nawiązywania i utrzymywania kontaktów z otoczeniem.

Jeśli czegoś nie potrafisz, znajdziesz kogoś, kto Cię nauczy albo sam potrafi i pomoże. Jeśli czegoś nie masz, znajdziesz to, albo kogoś, kto to ma lub może zdobyć. Do działania często włączasz innych, dostrzegasz potencjał, jaki w nich tkwi i przekonujesz, by – jeśli tylko można – podzielili się, użyczyli, zrobili, sprzedali, zaznajomili Cię … Potrafisz współpracować. Jednocześnie wykazujesz zdecydowanie, odpowiedzialność i rzeczowość w postępowaniu z innymi.

  1. Konsekwencja w dążeniu do celu.

A to już brzmi jak kolejna ważna cecha – konsekwencja w działaniu, w dążeniu do osiągnięcia celu i niestrudzone poszukiwanie rozwiązania nawet tam, gdzie go nie widać. Nie uginasz się przed przeszkodami a może nawet to one Cię motywują.

  1. Gotowość do podejmowania ryzyka.

Masz odwagę, by nie znając efektu podjąć się działań zmierzających do urzeczywistnienia wyobrażeń. A to oznacza, że godzisz się na ryzyko fiaska. Dodatkowo po każdej nieudanej próbie podejmujesz kolejną, poprzednią nazywając po prostu lekcją.

  1. Gotowość do przyswajania wciąż nowej wiedzy.

W ten sposób jesteś w ciągłym rozwoju, zdobywasz nowe umiejętności i wiedzę, poszerzasz swoje horyzonty, może nawet zmieniasz dziedziny zainteresowania. To Twoja wielka zaleta, bo dzięki temu potrafisz działać w zmieniającym się środowisku.

  1. Wiara w powodzenie przedsięwzięcia.

Ważne, że pomimo pomyłek i upadków wierzysz w powodzenie, przepełnia Cię nadzieja i ciągle wpatrujesz się w swój cel. Nigdy nie tracisz go z oczu. Podporządkowujesz mu swoje plany i działania. Cel i wiara w jego osiągnięcie są Twoją siłą napędową.

Twoje zadanie:

Jak ocenisz każdą z ośmiu cech przedsiębiorczości w swoim przypadku, w skali od 1 (minimum) do 5 (maksimum)? I co z tym zrobisz?