Jeśli za Tobą jest wiele prób i nadal nie masz za co zrealizować swojego pomysłu na to jak zmieniać świat, sprawdź, co myślisz o pieniądzach i jaką rolę one pełnią w Twoim życiu. Przekonania mogą wpływać na finansowanie startupu.

Wszechogarniacze nie narzekają na brak pieniędzy. Oni szukają finansowania startupu wszędzie, gdzie się da. Zakładają profile na platformach crowdfundingowych, pytają rodzinę, wysyłają dziesiątki ofert do funduszy, zbierają dokumenty dla banku, zatrudniają się na krótko, by zebrać przynajmniej jakąś część potrzebnych środków. Jaki jest efekt? Różnie z tym bywa.


Przekonania, to takie myśli na jakiś temat, które wcale nie muszą być uświadomione, za to bardzo upraszczają świat i wpływają na sposób działania. Niektóre wspierają, inne utrudniają a nawet czynią działanie niemożliwym. Jedno z nich brzmi: zarabia się długo i ciężko a wydaje szybko i lekko. Niby oczywiste, a dlaczego nie miałoby być inaczej?


Bywają przecież pomysły biznesowe, które dają szybki zarobek, wcale nie trzeba na niego długo czekać. Zarabianie może być też przyjemne bez względu na to, ile trudu w nie wkładasz. Zwłaszcza, że nie zawsze jest tak samo – czasem wkładasz go więcej a czasem mniej. A kiedy robisz to co kochasz, to myślisz o tym, że jest ciężko i trudno? Raczej cieszysz się tym, że to w ogóle robisz. Masz niesamowitą satysfakcję, bo realizujesz się.


Z wydawaniem jest podobnie. Rozsądny człowiek potrafi zarządzać finansami. Nie musi więc wydawać łatwo i szybko, robi to raczej planowo i z namysłem. Oczywiście on też czasem ulega odruchom serca. Nie jest to jednak reguła, którą kieruje się w życiu.


Problem w tym, że kiedy masz takie przekonanie, finansowanie startupu staje się akcją na niby. Podświadomie wierzysz, że żeby je spłacić – czeka Cię długa i trudna przeprawa a zdobyte środki szybko rozpłyną się w morzu potrzeb. I znowu trzeba będzie szukać pieniędzy a do tego długo i ciężko na nie pracować. Z takim nastawieniem robisz mnóstwo, ale nie masz rezultatów. Niestety to utwierdza Cię w Twoim przekonaniu, że jest trudno – i krąg się zamyka.


Do innych przekonań o pieniądzach w biznesie można zaliczyć:
Ci, co prowadzą biznes są nieuczciwi; zarabiają, bo robią przekręty.
W życiu i w biznesie zawsze jest coś za coś.
Biznes wymaga poświęceń.
Trzeba mieć znajomości/ układy/ dojścia, bez nich nie da się robić biznesu.


I całe mnóstwo innych. Wystarczy poczytać startupowe fora. Mowa jest niemal wyłącznie o pieniądzach i to w duchu problemów, ciężaru, bezsilności. Wyzierają z nich niewspierające przekonania.


Zastanawiasz się czasem, co w głębi duszy myślisz o pieniądzach? Jakie wzorce wynosisz z domu? Które z nich przetrwały a które nie? Jakie opinie pieniądze mają w Twoim środowisku? Przekonania a finansowanie startupu… Może już czas przyjrzeć się temu, jak Twoje przekonania na temat pieniędzy wpływają na Twoją skuteczność w kwestii finansowania?
Zapraszam.

Umów się