coaching przedsiębiorczości

Jest takie powiedzenie: „zacznij a dalej samo pójdzie”. Czy na pewno? Choć każdy to powtarza, jakoś nie możesz uniknąć wątpliwości i trudów stawiania pierwszych kroków w każdej dziedzinie życia.

A z czym tak właściwie mierzysz się? Z przeciwnikiem? Z niekorzystnymi warunkami? Z jakimś niedostatkiem? Wykonanie zadania, które przed sobą stawiamy zwykle zaczynamy właśnie od tego czego nam brakuje? A gdyby tak zacząć od zinwentaryzowania tego, co już mamy? Czyż nie łatwiej byłoby nam znajdować odpowiedzi na wszystkie nasze wątpliwości i rozterki? Wierzę w to, że jesteśmy w stanie zrealizować najbardziej szalone pomysły. Trzeba tylko znaleźć sposób. W końcu i Jasiek Mela dotarł na Biegun Północny, musiał tylko znaleźć odpowiednią protezę, kondycję, przewodnika i sponsorów oraz mnóstwo innych sposobów na mnóstwo innych niedostatków.

Nie szukaj więc wymówek, nie skupiaj się na brakach lecz na tym, jak im zaradzić. Bądź jak MacGyver, rozejrzyj się, popatrz co jest w Twoim zasięgu, poszukaj rozwiązań, zobacz, co możesz zrobić z tym, co już masz. Jeśli chcesz, możesz sporządzić dwie listy – w jednej kolumnie czego ci brakuje a w drugiej czym dysponujesz. A następnie porównaj je. Czy z tego, co masz da się zrobić coś, co zmieni twoje braki w dostatek? Hmmm… to przypomina poważnie brzmiącą analizę SWAT.

A jeśli kreatywność nie jest Twoją najmocniejszą stroną, może masz w otoczeniu kogoś, kto pomoże Ci w tym. Sięgaj po pomoc, to istotna część Twoich zasobów, równie ważna jak wiedza i konkretne umiejętności. Pozbawianie się jej, to jak pozbawianie się jednej z rąk. Prośba o wsparcie, to żaden wstyd. Nie bądź Zosią Samosią, bo zabraknie Ci sił w decydującym momencie.

Próbuj. Przewracaj się i wstawaj aż staniesz pewnie na obu nogach, czyż nie tak uczyłaś się chodzi? Mylę się, czy na początku Twoje czytanie było strasznym dukaniem? A pamiętasz swoje pierwsze słowo w języku obcym? Ileż radości przynosi pierwszy spacer, pierwszy wiersz, pierwsza, krótka pogawędka!

Ciesz się z osiągnięć, nawet jeśli są malutkie, bo to są właśnie Twoje pierwsze kroki. Właśnie tak zaczynasz realizować swoje zamierzenie. Wiem, wysiłek duży a rezultat ledwie zauważalny. Z czasem proporcje będą się odwracać, ale od czegoś przecież trzeba zacząć, więc …. Zacznij teraz!


A jeśli potrzebujesz kogoś, kto będzie Cię wspierać, klepać po ramieniu i kibicować albo przeciwnie – kogoś, kto wspólnie z Tobą rozważy wszystkie za i przeciw – zapraszam! 🙂

https://coachprzedsiebiorczych.pl/kalendarz/UMÓW SIĘ